v1snyk (v1snyk) wrote,
v1snyk
v1snyk

Туристичний рейтинг райцентрів Вінницької області

Вінницька область у порівнянні з іншими регіонами України не відноситься до лідерів ні за площею, ні за населенням, але саме в ній найбільше районів – 27. За цим показником вона ділить перше місце з Харківщиною, далі Одеська обл. з 26 районами, у решті ще менше.

І поки до нас не докотилася хвиля реформування, яка перетворить цифру 27 на 3, певно, варто похвалитися, що я побував у всіх райцентрах області. Починаючи з Козятина в квітні вже далекого 2015-го і до Мурованих Куриловець у червні цього року – спочатку бо просто так це само собою виходило, а під кінець уже й цілеспрямовано.

Ну і в підсумку цього всього тепер можна скласти своєрідний рейтинг їх туристичної привабливості, помножений на моє власне сприйняття. Він суб’єктивний і ви маєте повне право з ним не погоджуватись і закидати мене помідорами заодно. У рейтингу 26 позицій, бо я свідомо не включив до нього саму Вінницю (яка центр Вінницького району, але й обласний центр, а це вже зовсім інша вагова категорія). Умовно нижню половину я б відніс до місць, які припадуть до душі хіба що туристам-маньякам, а от на верхню радив би звернути увагу й широкому загалу, там дійсно є на що подивитися.

Ну, вперед до справи.


26. Калинівка
Найважче було вибрати останнє місце, бо саме від його мешканців мені прилетить найбільше. Зупинився на Калинівці, яка сама по собі досить акуратна й симпатична, але нічого туристично цікавого тут немає взагалі від слова зовсім. Широким масам вона відома хіба що вибухами на військових складах у 2017 році і як місцевий транспортний вузол.


25. Ямпіль
Від Ямполя якось очікувалось більшого, все-таки це був повітовий центр Подільської губернії. Але однієї церкви 18 ст. явно недостатньо, щоб передати минулу атмосферу. Чи не єдиною принадою міста є те, що воно лежить на березі Дністра, над яким розкинувся великий тінистий парк. Діє міжнародна поромна переправа до Молдови, при проходженні якої можна отримати в закордонний паспорт штамп зі значком кораблика.


24. Літин
Поважна дата заснування містечка (до 1391 року) та сам корінь його назви заносять аж до витоків історії Великого князівства Литовського. А нинішнє зручне розташування на трасі між Вінницею та Хмельницьким мало б забезпечити сучасний розвиток. Проте Літин складає досить понуре враження загубленого у часі селища, серед кольорів якого впевнено домінує сірий. Хоча все ж цікавинок тут уже побільше: це і колишня тюрма, у якій сидів Кармелюк, і гранітні будинки, і скелі на річці Згар.


23. Липовець
Найстаріший райцентр (з 1923) і наймолодше місто (з 2001 року) області чомусь не залишило жодних емоцій, ні хороших, ні поганих. Хоча у Липовці є дерев’яна церква, а дерев’яні церкви я дуже люблю.


22. Томашпіль
Смт на півдні області, котре насправді більше виглядає як повноцінне маленьке місто. Із цікавинок у Томашполі дві церкви 19 ст. і спотворений совками костьол. Варто додати, що всі вони того ж таки улюбленого в провінції сірого кольору.


21. Тростянець
Історичних пам’яток у Тростянці немає, але сам він може послужити чудовим прикладом тому, що невеликі селища також можуть бути чепурними та яскравими, хоча б у центрі. А за уквітчаністю вулиць, певно, йому немає рівних у всій області. Хоча за цей рік Тростянець запам’ятався більше екологічними проблемами, спричиненими місцевим спиртзаводом.


20. Теплик
Характерною принадою багатьох райцентрів Вінниччини є наявність великого, красивого і старовинного костьолу. Теплик «очолює» список таких райцентрів знизу, бо більше там особо й немає чого дивитися. А так це тихе й мале провінційне містечко на сході області, яке навіть саме себе швидше усвідомлює селом.


19. Піщанка
Піщанкою цікаво побродити, щоб побачити ще поки відносно цілий штетл – забудову колишніх єврейських кварталів. Колись досить популярне явище на Поділлі, а зараз ледь не екзотика. За рахунок віддаленості від великих міст і хороших доріг тут буквально зупинився час, що перетворило селище на такий собі музей під відкритим небом.


18. Крижопіль
Створений завдяки залізниці, історична залізнична інфраструктура і є головним архітектурним спадком. І просто, як для гостя на кілька годин, Крижопіль здався досить затишним та самодостатнім. Ну і звучна назва, яка сама по собі могла б стати туристичним брендом, тільки нема кому його розкрутити.


17. Оратів
Тихе й маленьке селище з великим костьолом, у якому до того ж вінчалися батьки всесвітньо відомого письменника Джозефа Конрада. Є в Оратові і колишній панський палац, але настільки спотворений до невпізнання за СРСР, що це ще треба було так умудритися.


16. Чечельник
І знову мова про великий красивий костьол, але в Чечельнику пам’яток таки побільше: руїни синагоги, відреставрована усипальниця Собанських, сучасний собор. Селище найвіддаленіше з-поміж інших райцентрів від Вінниці і на перший погляд виглядає депресивно, але все ж має своє обличчя й колорит.


15. Козятин
Козятин – це головним чином вокзал, без перебільшення один із найгарніших в Україні. Хоча за великим рахунком далі вокзалу (і водонапірної вежі при ньому) у місті дивитись майже нема чого, але реально тільки заради нього сюди варто хоч на годинку зазирнути.


14. Погребище
Небагате на архітектурну спадщину Погребище притягує зовсім іншим. Це – Рось, її скелі й притоки, заплави й ставки, що стали домівкою для численних лебедів та іншого птаства. Найбільший ставок знаходиться просто в центрі міста, так що це така собі провінційна міні-версія Тернополя.


13. Тиврів
Майже те саме можна сказати про Тиврів, тільки тут головну красу забезпечує Південний Буг, неймовірно мальовничий на цій ділянці. Є в Тиврові і трішки архітектури, а саме перетворений на ліцей палац Ярошинських, колишній кляштор домініканців та пару купецьких будинків, але поки це все здебільшого у поганому стані.


12. Муровані Курилівці
Розкинуте на придністровських пагорбах селище може похвалитися відносно збереженим палацом, збудованим на фундаменті колишнього замку – його бастіони й досі чудово проглядаються на місцевості. Палац оточений великим парком, у якому ще можна відшукати сліди роботи відомого ландшафтного зодчого Діонісія Міклера.


11. Жмеринка
Своєю історією Жмеринка побідна до Козятина, так само виникла як залізничний вузол і нині має вражаюче красивий історичний вокзал. Але цікавого тут все ж побільше, є яка-не-яка повітова архітектура і церкви, досить приємний та симпатичний центр; а от нормальної водойми Жмеринці не вистачає. І взагалі від другого за величиною міста області якось хотілося б більшого…


10. Гайсин
Чільну десятку відкриває Гайсин, за мірками Вінниччини місто велике, проте туристам невідоме. Тим приємніше було відшукати тут одразу декілька чудових зразків українського модерну і навіть вулички майже цілісної історичної забудови. Проте більшість її схована за лаштунками головної траси, максимум яку бачать люди з інших міст, пролітаючи Гайсин навпростець.


9. Іллінці
Самобутнє і цікаве місто, а також одне з найбільш економічно успішних в області. Історична спадщина Іллінців релігійна: це одразу декілька церков на будь-який смак, включаючи дерев’яну, та найбільша синагога області, а ще є великий млин. І це все дуже гармонійно розставлено на берегах ставу на річці Соб та уквітчаних міських вуличок.


8. Бершадь
Місто з суровим заводським шармом і пристойним набором пам’яток. У Бершаді діє єдина в Україні (а то і в світі?) глинобитна синагога, зберіглося пару вуличок штетлу, костьол, дерев’яна старообрядницька церква, а от один із найстаріших цукрових заводів Поділля перетворюється на руїни. Окрім цього всього, на околиці міста діє станція на найдовшій вузькоколійній залізниці Європи Рудниця – Гайворон – Голованівськ.


7. Бар
Місто з цікавою назвою та багатою історичною спадщиною, але з трохи сумним післясмаком од відвідування – сумно, що такий шикарний потенціал ніяк не використовується. Хоча зміни на краще можливі, чого варті одні тільки плани відновлення з руїн Барського замку, якщо їх вдасться втілити в життя. Якщо потрапите в Бар, обов’язково підніміться на пагорби за ставком, звідки найкращі види на історичне середмістя.


6. Хмільник
Головний санаторний центр Вінниччини, відповідно й за виглядом одне з найбільш оптимістичних та благополучних її міст. Головною пам’яткою Хмільника є незвичний палац графа Ксідо на фундаменті колишнього замку; він потребує негайної реставрації, але поки тримається. Підбір старих будинків та храмів у місті також солідний.


5. Тульчин
Зі своїм найбільшим у області палацом Потоцьких та іншими принадами Тульчин мав би легко вигравати у цьому рейтингу, якби не загальне розчарування у співвідношенні очікування/реальність. При більш детальному огляді виявляється, що палац знаходиться у досить посередньому стані, особливо відірване від нього ліве крило. Пару зим тому обвалився портик з останнім автентичним гербом Потоцьких.
Тим не менш, саме Тульчин є головним культурним центром області після Вінниці, завдяки вже тричі успішно проведеному оперному фестивалю. Цей захід підігріває інтерес до міста, яке обзавелося цікавим арт-кварталом; там і до реставрації палацу доберуться, чом би й ні. Так що все у Тульчина ще попереду, тим більше й історична серцевина міста одна з найкращих в області.


4. Чернівці
На Вінничині також є свої Чернівці, це найменший райцентр, і можливо, найбільш депресивний, але ж який чарівний. Саме у Чернівцях зберігся, на мою думку, найбільш цілісний штетл; хоча євреї покинули його на початку 90-х, він досі чудово передає колоритний дух їх містечкової культури. Додайте сюди костьол 1640 року, ротонду-усипальницю Маньковських та захоплюючу природу на злитті Мурафи й Мурашки… Чернівці – справжня незнана перлина і один з останніх осередків світу, що стрімко уходить від нас назавжди.


3. Немирів
У Немирові головне швидко оминути брудну й галасливу головну вулицю-базар, а далі тільки залишиться насолоджуватись його природою та архітектурою. По-перше, мова про найгарніший в області комплекс млина та електростанції, схожий на мініатюрний замочок, добре збережений палац княгині Щербатової з цікавим парком та багато іншого. Саме по собі місто компактне, а концентрація цікавинок висока.


2. Могилів-Подільський
Навіть важко уявити, яким би був Могилів, якби не війни та повені. Як мінімум він несхожий на жодне інше місто області, і справа не тільки в знаходженні в каньйоні Дністра на кордоні з Молдовою. Це якийсь особливий колорит, навіть трохи своєї говірки, з домішкою культур непомітних на решті Поділля народів – молдован, циган, греків; така собі міні-Одеса з великою річкою замість моря.
Мені досі важко чітко сформулювати і висловити, чим саме мені він так сподобався. Чи просто обставини так сприяли якнайкращому суб’єктивному сприйняттю, а може, це і дійсно одне з найцікавіших та найбільш недооцінених провінційних міст України.


1. Шаргород
На сьогодні мій особистий рейтинг виграє маленький Шаргород, так мальовниче й фотогенічно розкиданий на подільських схилах та долинах. Замкові руїни, досконалий костьол Флоріана Шарого – покровителя міста, найгарніша синагога області, оборонний монастир, і це все зав’язане тугим вузлом закручених староміських вуличок, що повністю зберегли історичний дух та шарм минулого. А над тим всім здіймаються одвічні пагорби й старезні некрополі несхожих між собою культур, котрі тим не менш змогли ужитися в злагоді, а вище знову пагорби, особливо прекрасні й квітучі навесні…
На рівні з Немировим та Могильовом це одне з міст, просто гуляти яким в задоволення, тільки тут це задоволення саме по собі найбільш досконале. І це точно одне з тих міст, у які завжди хочеться повернутись.

Tags: Іллінці, Бар, Бершадь, Вінницька область, Гайсин, Жмеринка, Козятин, Липовець, Могилів-Подільський, Немирів, Погребище, Тростянець, Тульчин, Хмільник, Чернівці, Шаргород
Subscribe
promo v1snyk july 13, 2017 19:14 4
Buy for 90 tokens
Серед таких типових для Кривого Рогу шахт, кар’єрів, заводів та комбінатів і раптом – ландшафтний заказник загальнодержавного значення. Правда, природа тут усе ж не незаймано чиста, відчувається промисловий та антропогенний вплив. Але від цього вона тільки стає ще більш унікальною. Імовірно…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 10 comments